Jak pokonać strach przed dentystą?

Kategoria: Blog

Dentysta sadysta

Dentysta – sadysta – takie określenie funkcjonuje w polskim społeczeństwie. Z pozoru śmieszne, żartobliwe i nieszkodliwe, jednak w rzeczywistości odzwierciedla społeczny problem. Strach przed dentystą to poważny problem ludzi, którzy unikają dentysty jak ognia. Nie odwiedzają gabinetu dentystycznego, nie robią rutynowej kontroli zębów i nie zgłaszają się na wizytę, nawet gdy dokucza im silny ból zęba. Lęk przed dentystą to rodzaj fobii znanej dentofobią.

Dentofobia to strach przed zabiegami dentystycznymi, dentystą i gabinetem dentystycznym. Poważny lęk porównywany do klaustrofobii, arachnofobii czy akrofobii. Problemu nie można lekceważyć, gdyż ignorancja doprowadza do poważnych konsekwencji. Choroba klasyfikowana jest, jako poważne zaburzenie psychiczne, które należy przełamać.

 

Metody radzenia sobie ze strachem

Pracownicy gabinetów dentystycznych zdają sobie sprawę z powagi dentofobii. Chcąc opanować strach pacjentów, wykorzystują różne metody relaksacyjne. Najczęściej wykorzystywane to melisa, aromamarketing, przytłumione światło, muzyka relaksacyjna. Metody stosowane są przeważnie w poczekalni. W gabinecie stosuje się leczenie za pomocą żelu, piasek zamiast wiertła, znieczulenie ogóle, podawanie gazu rozweselającego oraz komputerowe znieczulenie. Jednak w walce ze strachem najważniejsza jest postawa dentysty. Lekarz w delikatny i spokojny sposób musi wyjaśnić pacjentowi, na czym polega zabieg i jak długo będzie trwać. W ten sposób przygotuje go do ewentualnego bólu i niemiłego uczucia. Dobrze poinformowany pacjent będzie spokojniejszy i łatwiej zniesie wizytę u dentysty.