Aparat ortodontyczny

Kategoria: Blog

dentysta

Wada zgryzu

Podobnie jak każda inna część ludzkiego ciała, zęby narażone są na schorzenia i dolegliwości. Próchnica, zapalenie miazgi, zgorzel, nadwrażliwość zębów, kwasowa erozja szkliwa, paradontoza, czy ropień; choroby te, są źródłem bólu i niemiłego samopoczucia. Na szczęście można je wyleczyć, za pomocą zabiegów stomatologicznych. Jednak wśród problemów z uzębieniem istnieje jedno, które wymaga więcej czasu i zaangażowania. Wada zgryzu to nie tylko problem estetyczny, ale też defekt mający wpływ na narząd żucia. Jedynym sposobem na pełne wyleczenie wady jest zastosowanie aparatu ortodontycznego.

 

Właściwości aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny to urządzenie służące do przywracania naturalnego, fizjologicznego i właściwego zwarcia występującego między szczęką a żuchwą. Aparat wyrównuje ustawienia zębów w łukach zębowych oraz leczy defekt zgryzu. Wyróżnia się dwa rodzaje aparatów: ruchomy i stały.

Aparat ruchowy przeznaczony jest głównie dla dzieci w wieku 4-12 lat, które przeżywają okres wymiany zębów z mleczaków na stałe. Aparat zbudowany jest z akrylowej płytki, klamer i łuków z drutu. Dostosowany jest do każdego rodzaju uzębienia. Przeznaczony do standardowej korygacji i usuwania niewielkich defektów.

Aparat stały przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży, a także dla osób dorosłych, które mają już stałe uzębienie. Aparat zbudowany jest z zamków i pierścieni, które zamocowane są na szkliwach za pomocą specjalnego kleju. Do elementów przymocowane są również gumeczki i sprężysty drut. Aparat służy do korygowania poważnych wad i defektów, a długość jego noszenia zależna jest od rodzaju wady. Wśród aparatów stałych wyróżnia się aparat estetyczny i aparat metalowy.